Hellen ve Roma Toplumlarında Tuvalet ve Temizlik

17 Eylül 2012 | Kategori: Sosyal Hayat

Antik döneme ait bir tuvalet.Roma toplumu, tarih içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Yaşadıkları devlete kattıkları karakteristik özellikleri, onları merak etmemiz için başlı başına bir sebeptir. Yaşayış şekilleri hâlâ daha çeşitli araştırmalara konu olmakta ve özellikle şehirli Romalılar merak edilmektedir. Celal Bayar Üniversitesi Eskiçağ Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hatice Palaz Erdemir’in Hellen ve Roma Toplumlarında Tuvalet ve Temizlik konulu araştırması, bu topluluğun sosyal hayatındaki en mühim konulardan biri olan temizlik hususunu ele almaktadır. Çevrimiçi Tematik Türkoloji Dergisi sloganıyla yayın yapan Acta Turcica dergisinde yayınlanan bu makale, konusu itibarıyla oldukça önemlidir.

Özet

Akdeniz dünyasında bilinen ilk yerleşim alanlarında oluşturulmuş evlerde tuvalet ihtiyaçları için bir düzenleme yapıldığı düşünülmetedir. Erken dönem Mezopotamya, Mısır ve Anadolu’daki uygulamaların Hellen ve Roma toplumlarına örnek olduğu da bilinmektedir. Günümüze gelen kalıntı ve ele geçen buluntulara göre, Hellen ve Roma çağında insanoğlunun bir tuvalet kültürüne ulaştıkları anlaşılmaktadır. Hâlen British Museum’da bulunan bir testi üzerindeki bir bebeği lazımlık üzerinde tasvir eden resim, o devirde tuvalet eğitimi konusunda önemli bir kaynaktır. Ayrıca Yunan ve Roma dönemi evlerinde banyo, atık su ve kanalizasyon şebekelerinin bulunması da oldukça önemlidir. Kültür ve medeniyet unsurlarının hemen pek çoğunu Helen kültüründen devralan Roma’da ise tuvalet kültürü ve temizliğinin kentlerin merkezlerine yerleştirilmiş olan umumi tuvaletlerle ön plana çıktığı görülmektedir. Bu çalışmada, evlerdeki münferit ve kentlerin merkezlerindeki umumi tuvalet örnekleri (Ephesos ve Sardes’teki örnekler başta olmak üzere) ele alınamaktadır.

Makalenin tamamını okumak için lütfen PDF formatlı dosyayı indiriniz: Hellen ve Roma Toplumlarında Tuvalet ve TemizlikYorum Yazın
Roma Görseller

Bergama Bergama Bergama Bergama 101_clip_image002 sezar

Tarih Üzerine

Destek

Takvim

Mayıs 2019
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Tem    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Top