Roma Tarihi Üzerine

Tarihte çoğu ilk, Roma’nın kurulmasıyla başlar. Bu, basit olarak varılabilecek bir sonuç değildir şüphesiz, fakat kompleks olmaktan daRoma Kartalı epey uzaktır. Roma; ordusuyla, mimari yapılarıyla, geliştirdiği teknolojiyle ve en önemlisi kültürel bir birikimle oluşturduğu hukuk sistemi ile bugün bizzat dünyada var olan bir değerdir. Özellikle hukuk sahası, Romalıların mayalarında bulunan özellikleri neticesinde yoğurdukları yasaların birleşiminden oluşmuştur. Günümüzde birçok Avrupalı devlet Roma Hukukunu temel almakta ve yasalarını bu temel üzerine oturtmaktadır.

Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte hukuk sistemininde yenilendiği Türkiye de, dolaylı olarak Roma’nın hukuk sisteminden etkilenmiştir. Roma’nın önemini kavramak için sadece bir örnek olan hukuk sahasının dışında onlarca Romalı özellik, bugün hâlâ yaşamaktadır. Bundan dolayı Roma, dünyanın en önemli imparatorlukları arasında sayılmaktadır.

Yaklaşık iki bin iki yüz yıl tarih sahnesinde kalmış olan Roma, sırasıyla krallık, cumhuriyet ve imparatorluk yönetim biçimlerini uygulamıştır. Kavimler Göçü’nün etkisiyle ikiye ayrılan Roma, Doğu ve Batı Roma İmparatorluğu diye anılmaya başlanmıştır. Tarihte, yanlış bir ifade olarak Bizans İmparatorluğu olarak adlandırılan Doğu Roma, Osmanlı hükümdarlarından II. Mehmet tarafından sonlandırılmıştır. Bu sonlandırma, aslında yeni bir başlangıca açılacaktır. Bu yeni başlangıç, bazı tarihçilerin de isabetle dile getirdikleri gibi III. Roma’yı oluşturacaktır. Yani Osmanlı İmparatorluğu, III. Roma’nın bizzat kendisidir. Daha doğru bir deyimle Müslüman Roma’dır. II. Mehmet’in İstanbul’u fethedip II. Roma’yı sonlandırması üzerine, kendisini Roma’nın doğal mirasçısı görmüş ve Kayser-i Rum, yani Rum Diyarının Kayseri unvanını almıştır.

Fatih Sultan MehmetRoma, kendi içerisinde yukarıda da bahsettiğimiz üzere üç devreye ayrılmıştır: Roma Krallığı, Roma Cumhuriyeti ve Roma İmparatorluğu… Roma kavramı ise, bu üç ayrı devreyi tek tek karşılayan terkipler kullanmak yerine ortak bir terminoloji oluşturmak için literatüre girmiştir. Biz de, site içerisinde genel olarak Roma kavramını kullandık. Bu kavramın her üç devre için de geçerli olduğunu belirtelim.

Son olarak bahsetmemiz gereken husus, sitenin kullanımıyla ilgili birkaç önemli noktadır. Roma’nın tarihini araştırmak isteyen araştırmacılardan ziyade, popüler tarih merakı olan tarih severler için kurulmuş olan bu internet sitesi, her ne kadar özverili bir çalışma içerisinde hazırlandıysa da burada yer alan bilgilerin doğrululuğu hakkında herhangi bir hüküm vermekten özenle kaçınmaktadır. Ayrıca sitemizde yer alan dokümanları kaynak göstermeden yayınlamanız yasalara ve etik kurallarına aykırıdır. Bu tür bir uyarıyı yapmamızdan maksat, maalesef ülkemizde hayli popüler olan hazır bilgi anlayışının önüne geçmek ve araştırma yolunu teşvik etmektir. Umarız bu konuda bizi anlayışla karşılarsınız.

RomaTarihi.com 
Roma Görseller

Bergama Bergama Bergama Bergama 101_clip_image002 sezar

Tarih Üzerine

Destek

Takvim

Mayıs 2019
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Tem    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Top