Spartacus ve Köle Savaşı

25 Kasım 2012 | Kategori: Medya

Spartacus ve Köle SavaşıTürkiye’nin en önemli iktisadi kuruluşlarından Türkiye İş Bankası, kültürel mânâda da çok önemli hizmetler vermektedir. İş Bankası Kültür Yayınları, birçok önemli eseri Türkçeye kazandırmış ve kazandırmaya da devam etmektedir. Roma tarihi için çok önemli bir yere sahip olan Spartaküs’ün ve beraberindeki kölelerin imparatorluğa başkaldırışının hikâyesini anlatan bir kitabı yayın hayatına kazandırmış olan İş Bankası Kültür Yayınları, büyük bir hizmete daha imza atmıştır. İsmi Spartacus ve Köle Savaşı olan kitabın yazarı Nic Fields’dir. Osprey Askeri Tarih Dizisi altında çıkan bu önemli eser, doksan altı sayfadan oluşmakla beraber İngilizce aslından Türkçeye çevrilerek dilimize kazandırılmıştır.

İş Bankası Kültür Yayınları, kitabı şöyle tanımlamaktadır:

Roma’ya karşı ayaklanan bir köle: Trakyalı Spartacus. Karşısında servetini iktidar için kullanan hırslı bir komutan: Marcus Licinius Crassus. Gladyatörlerin isyanı, kullanılan silahlar, karşılıklı taktikler, Crassus’un kazdırdığı hendek, Silarus Nehri yakınındaki son savaş…

Roma M.Ö. 73 tarihinde köleci bir toplumun başına gelebilecek en büyük kâbusla karşı karşıya kaldı: Köle ayaklanması. Gladyatör dövüşlerinin önemli merkezlerinden biri olan Capua’da, Trakyalı Spartacus önderliğinde ayaklanan gladyatörler, üzerlerine gelen Roma kuvvetlerini peşpeşe yenilgiye uğrattılar. Kaçan diğer kölelerin de katılmasıyla giderek büyüyen ve mevcudu 70.000’e yaklaşan bu ordu, Spartacus’ün komutasında zengin Roma kentlerine saldırdı, iki konsül ordusunu bozguna uğrattı.

Roma için büyük bir tehdit oluşturmaya başlayan Spartacus’ü başlangıçta ciddiye almayan Senato, daha sonra bu hatasını anladı ve servetini kullanarak iktidar peşinde koşan hırslı Marcus Licinius Crassus’u görevlendirdi.

Uzunca bir süre Spartacus’ü takip eden Crassus, “köle ordusu”nun bölünmesinden de yararlanarak son ve büyük bir savaşta -Marx’ın ifadesiyle- “bütün bir antikçağ tarihinin böbürlenebileceği en muazzam kişilik” olan Trakyalıyı mağlup etti.

Spartacus savaş alanında elinde kılıcıyla can verdi. Crassus, esir aldığı 6.000 köleyi ibret olsun diye çarmıha gerdirdi.

Stanley Kubrick’in epik filmi Spartacus’te (1960), Crassus son savaştan hemen önce bir araya topladığı subaylarına harekâtın “Spartacus efsanesini öldürmek” için yapıldığını söylemişti. Oysa gladyatör Spartacus’ün yazgısında, ölümü yenip efsane olmak ve çağları aşıp dünyadaki tüm ezilenlerin umutlarının simgesi haline gelmek vardı.Yorum Yazın
Roma Görseller

Bergama Bergama Bergama Bergama 101_clip_image002 sezar

Tarih Üzerine

Destek

Takvim

Mayıs 2019
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Tem    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Top