Spartaküs Hikâyesi Üzerine Yazılmış Kitaplar

18 Aralık 2012 | Kategori: Medya

Roma’yı bir dönem epey uğraştıran köle isyanının lideri gladyatör Spartaküs hakkında onlarca yayın yapılmıştır. Popüler kültürde de kendine o kadar iyi yer bulmuştur ki, hakkında edebi romanlar yazılmış, dizi ve filmler çekilmiştir. Bu yazımızda, Spartaküs hakkındaki kitapları tanıtmaya devam ediyoruz. Kitabın yazarı, ünlü İskoç edebiyatçısı Lewis Grassic Gibbon’dur.

Spartaküs

İskoç edebiyatının en büyük yazarlarından Lewis Grassic Gibbon’un ünlü tarihî romanı. İ.Ö. 73’te Gladyatör Spartacus önderliğindeki köle ayaklanması, çağlar boyunca haksızlığa ve baskıya karşı başkaldıranlara esin verdi. Gibbon, bu tarihsel olayı zengin arkaplan bilgilerine dayanarak romanlaştırıyor. Sömürülen ve baskıya uğrayanların tarihi olarak okunacak bir eser.

Spartacus – Kan ve Grur

Kan ve Gurur

“Şerefim uğruna; yanmaya, zincire vurulmaya, arenada öldürülmeye yemin ediyorum! Çünkü arenada efsaneler kanla yazılır!” Tarihin en asi kahramanı Spartacus sizi sonsuz bir isyana çağırıyor! Romalıların ihanetine uğradı, köleliğe zorlandı ve bir gladyatör olarak yeniden doğdu. Yurdundan ve sevdiği kadından koparılan bir adamın, kanlı arenalarda küllerinden doğuş öyküsünü heyecanla okuyacaksınız… O artık ateşli tutkuların esiri olmuş ve gaddarca yönetilen bir dünyada mücadele vermek zorundadır. Artık biliyordur hayatta kalmak için sıradan bir adamdan ve bir gladyatörden çok daha fazlası olmalıdır. “Ve Spartacus birçok insanın arasından Crassus’a doğru ilerledi, şiddetli çarpışmasına rağmen yine de Crassus’a ulaşmayı başaramadı. Sonunda yakınındakiler kaçtıktan sonra yerinde kaldı, etrafını çok sayıda asker sarmıştı!” “Hiçbir zaman Elia, (ben özgür olana dek) kollarım çocuğumu sarmayacak. Geleceğin karanlık perdesini delebilirsin, fakat sabah güneşi Spartacus için nasıl parlayacak? Çürüyen cesedim üzerinde mi parlayacak, yoksa zafer dolu kollarımda mı ışıldayacak?” Yirminci yüzyılın en önemli tarihi romanlarından biri sıfatıyla yayınlanan bu eser, nesiller boyu baskıya ve zulme karşı mücadele eden halklar için bir ilham kaynağı oldu. Spartacus İskoçya’nın en yetenekli yazarlarından birinin kaleme aldığı son derece etkili anlatımıyla bir şaheser niteliğinde.Yorum Yazın
Roma Görseller

Bergama Bergama Bergama Bergama 101_clip_image002 sezar

Tarih Üzerine

Destek

Takvim

Mayıs 2019
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Tem    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Top